Mundury Wyjściowe

Beige Summer Service Uniform (1st pattern)

Od 1941r. pielęgniarki posiadały możliwość zakupu beżowego munduru wyjściowego na własny koszt. Letni mundur składał się z marynarki, spódnicy, białej koszuli, czarnego lub bordowego krawata, furażerki / czapki i białych lub brązowych butów typu oxford.

Beżowy mundur letni pierwszego typu.

Marynarka przypominała w kroju tą z granatowego munduru wyjściowego, z wyjątkiem kilku modyfikacji jak brak paska.

Pierwsza wersja beżowego munduru mogła być noszona w połączeniu z pierwszym typem czapki (service cap). Mimo, iż nie istniał obowiązek przypinania insygniów do czapki (ze względu na znajdującą się na przedzie ozdobną kokardkę), to wiele pielęgniarek doczepiało z przodu kaduceusz z literą „N”, aby podkreślić swój status.

Biała koszula i bordowy krawat.

Biała koszula (waist, cotton, white) noszona była razem z granatowym i beżowym mundurem wyjściowym.
Bordowy krawat symbolizował swoją kolorystyką Army Medical Department.

Naszywka Army Air Force noszona przez pielęgniarki służące w ewakuacji powietrznej.

 

Sukienki „Off-Duty”

Blue Off-Duty Dress

Od czasu przystąpienia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej w grudniu 1941r., wszystkie pielęgniarki na służbie miały obowiązek noszenia munduru przy każdej okazji. Monotonność w ubiorze źle wpływała na morale kobiet w armii, dlatego na początku 1942r. zaprojektowano sukienkę przeznaczoną do noszenia podczas przepustek, w czasie wolnym od pracy lub na wszelkiego rodzaju spotkaniach towarzyskich.

Blue Off-Duty Dress

Pielęgniarki z 51. Szpitala Ewakuacyjnego w trakcie przepustki w Oranie. Kobiety mają na sobie granatowe sukienki off-duty.

Wykonując projekt sukienki „off-duty” wzorowano się na wprowadzonym wówczas nowym modelu munduru szpitalnego. Pierwszy model sukienki wykonany był z granatowego sztucznego jedwabiu. Sześcioklinowa sukienka posiadała dwie kieszonki na piersiach, trzy guziki w średnim rozmiarze oraz zdejmowany pasek w talii zapinany na taki sam guzik. Szerokie rękawy zebrane były w ciasne mankiety zapinane na dwa małe guziki. Mankiety wykończone były bordową tasiemką. Naramienniki obszyte były nicią w identycznym, bordowym kolorze.

Sukienkę można było nosić w połączeniu z granatową czapką I lub II typu (service cap) lub z furażerką (garrison cap). Całość uzupełniały beżowe pończochy i czarne buty typu oxford. Sukienkę można było nosić z czarnymi lub szarymi dodatkami (np. rękawiczki, szalik, itp.).

Granatowa sukienka off-duty noszona w połączeniu z pierwszym typem service cap. Proszę zwrócić uwagę jak łatwo czapka dostosowywała się do ówczesnych fryzur kobiecych.

Granatowa sukienka off-duty noszona w połączeniu z pierwszym typem service cap. Proszę zwrócić uwagę jak łatwo czapka dostosowywała się do ówczesnych fryzur kobiecych.

Beige Off-Duty Dress

Latem 1942r. Departament Wojny wystąpił z prośbą o zaprojektowanie letniej wersji sukienki przeznaczonej z myślą o pielęgniarkach służących w pustynnych i tropikalnych klimatach. Do uszycia nowego typu sukienki wybrano beżowy sztuczny jedwab o płóciennym splocie. Tego typu mundur był dostępny dla kobiet do zakupu na ich własny koszt.

Beżowa sukienka off-duty noszona z drugim typem service cap i nieregulaminowymi brązowymi butami.

Beżowa sukienka miała identyczny krój do granatowej wersji i również posiadała bordowe obszycia. Noszono ją z białymi lub brązowymi butami typu oxford oraz w połączeniu z czapką I lub II typu lub furażerką. Do tego munduru pasowała również brązowa prostokątna torebka ANC.

Porównanie beżowej sukienki off-duty i beżowego munduru wyjściowego,

Porównanie beżowej sukienki off-duty i beżowego munduru wyjściowego.

Pielęgniarka w beżowej sukience off-duty i service cap drugiego typu.

Niektóre sukienki szyte u zagranicznych krawców nie posiadały obszyć ze względu na brak materiałów o odpowiednim kolorze. Na przykład sukienki off-duty szyte w Australii wykonane były z materiału w trochę innym kolorze i posiadały jasne obszycia.

Pielęgniarki w sukienkach off-duty i czapkach wykonanych przez krawców w Australii.

Pielęgniarki w sukienkach off-duty i czapkach wykonanych przez krawców w Australii.

Pielęgniarki często same dostosowywały sukienki do panujących w danym miejscu warunków atmosferycznych. Na przykład te pielęgniarki służące na Sajpanie skróciły rękawy ze względu na panujący tam tropikalny klimat.

 

Olive-Drab Off-Duty Dress

W późniejszym stadium wojny, wszystkie granatowe mundury pielęgniarskie wymieniono na oliwkowe, aby ujednolicić stroje wśród kobiet i mężczyzn. Dlatego też nowy typ sukienki wprowadzony w kwietniu 1943r. również był w kolorze oliwkowym. Wyjątkiem były pielęgniarki służące w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych (CONUS), którym pozwolono na dalsze używanie granatowych mundurów.

Pielęgniarka w oliwkowej sukience off-duty.

Oliwkowe sukienki występowały w dwóch wersjach: zimowej wykonanej z wełnianej krepy lub gabardyny i letniej wykonanej ze sztucznego jedwabiu. Obszycia wykonywano w oliwkowym kolorze, a mankiety zapinane były tylko na jeden guzik. Sukienkę noszono z brązowymi dodatkami (buty, torebka, rękawiczki).

Porucznik Helen Weant w oliwkowej sukience i service cap.

Pod koniec wojny, w sierpniu 1945r., armia zezwoliła również na noszenie prywatnie zakupionych brązowych butów na obcasach w połączeniu z beżową i oliwkową sukienką.

Porucznik Barbara Forrester w beżowej sukience off-duty i prywatnie zakupionych butach na obcasach.

Insygnia:

W przypadku wszystkich sukienek pielęgniarki przypinały na naramiennikach stopień podporucznika (lub wyższy) oznaczający ich rangę. Na kołnierzu z lewej strony widniał kaduceusz z literką „N”, z prawej natomiast insygnia U.S.

Umiejscowienie insygniów na sukience "off-duty".

Umiejscowienie insygniów na sukience „off-duty”.

 

Buty

Od czasu przystąpienia USA do II wojny światowej, pielęgniarki miały obowiązek noszenia butów w stylu oxford, na niskim obcasie, zarówno do munduru wyjściowego, jak i szpitalnego.
Czarne oxfordy z kubańskim obcasem noszono w połączeniu z granatowym mundurem wyjściowym oraz z granatową sukienką off-duty.

Nurse's Black Shoes - przykładowe czarne oxfordy noszone przez pielęgniarki

Nurse’s Black Shoes – przykładowe czarne oxfordy noszone przez pielęgniarki

Białe oxfordy (w tym samym typie) zakładano za to do beżowego munduru wyjściowego, beżowej sukienki off-duty oraz do białego lub niebieskiego munduru szpitalnego. Po wprowadzeniu fartuszków w brązowo-białe paski (następców białych mundurów szpitalnych), również przypisano im do kompletu białe oxfordy.

Nurse's White Shoes - przykładowe białe oxfordy noszone przez pielęgniarki

Nurse’s White Shoes – przykładowe białe oxfordy noszone przez pielęgniarki

Początkowo buty produkowane były przez prywatnych szewców działających na zlecenie armii. Dlatego często wygląd poszczególnych par różnił się od siebie – buty posiadały różną wysokość, kształt, przeszycia, itd. Dopiero po ustanowieniu innej wojskowej formacji kobiecej – WAAC – rozpoczęto masową produkcję jednakowych butów kobiecych ze względu na większe zapotrzebowanie.
Nowym modelem były brązowe skórzane oxfordy, tzw. women’s low service shoes. Zastąpiły one czarne buty i noszone były w połączeniu z oliwkowym i beżowym mundurem wyjściowym, sukienkami off-duty w tych samych kolorach, oraz z pasiastymi mundurami szpitalnymi. Brązowe oxfordy posiadały 1.5 calowy obcas.

Women's Low Service Shoes - regulaminowe brązowe oxfordy

Women’s Low Service Shoes – regulaminowe brązowe oxfordy

Wkrótce zaczęto produkować również białe oxfordy o tym samym wyglądzie, ponieważ biały kolor w dalszym ciągu obowiązywał na terenie szpitali.

W przeciwieństwie do kobiet służących w WAC i Navy Nurse Corps, pielęgniarki z Army Nurse Corps nie mogły nosić w trakcie trwania wojny nieregulaminowych czółenek. Wynikało to z tego, iż pielęgniarki ANC mogły w każdym momencie zostać oddelegowane do pracy w szpitalu polowym. Buty na obcasie oczywiście nie sprawdziłyby się w takich warunkach. Pielęgniarkom z Marynarki Wojennej nie przyszłoby za to nigdy pracować na lądzie, w warunkach polowych, a nie wszystkie kobiety WAC służyły na terenie szpitali.
Zasada ta przestała obowiązywać we wrześniu 1945r., po zakończeniu II wojny światowej. Od tego momentu pielęgniarki mogły we własnym zakresie kupić sobie brązowe, skórzane czółenka i nosić je do oliwkowych i beżowych mundurów. Wysokość obcasa nie mogła przekraczać jednak 2.5 cala.

 

Torebki

Do granatowych mundurów, pielęgniarki mogły prywatnie dokupić sobie płaską torebkę w kolorze czarnym. W przypadku beżowego munduru wyjściowego I-ego typu, dozwolone również było noszenie podobnej torebki w kolorze białym.

Przykładowa torebka w kolorze czarnym, która mogła być noszona w połączeniu z granatowym mundurem wyjściowym.

Przykładowa torebka w kolorze czarnym, która mogła być noszona w połączeniu z granatowym mundurem wyjściowym.

W 1942r. zaprojektowano oficjalną torebkę o prostokątnym kształcie, z odczepianym paskiem. Brązowy kolor torebki miał pasować do butów service shoes. W środku znajdowały się dwie przegrody, doszyta portmonetka i kieszonka na lusterko. Brązowe torebki noszono w połączeniu z mundurami beżowymi i oliwkowymi.

Oficjalna brązowa torebka ANC.

Oficjalna brązowa torebka ANC.

Początkowo torebki noszono na lewym ramieniu, jednak zasadę tę zmieniono ze względu na to, że torebki zwyczajnie zsuwały się i spadały z ramienia. Od listopada 1943r. torebki przewieszano przez pierś – pasek spoczywał na prawym ramieniu, a torebka zwisała z lewej strony.

1st Lt. Ethel Christie z poprawnie noszoną torebką.

Pasek można było w każdej chwili odczepić, a torebkę nosić jak kopertówkę. W przypadku sukienek off-duty, torebkę zawsze noszono pod ramieniem, bez paska.

Dwie pielęgniarki i dwa różne sposoby noszenia torebki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s