for Women

Damska część naszego Stowarzyszenia specjalizuje się w różnych rolach pełnionych przez Amerykanki podczas II wojny światowej. Zajmujemy się nie tylko aspektem militarnym, ale również pokazujemy jak wyglądało życie na froncie domowym w Stanach Zjednoczonych. Wojna zmusiła kobiety do podjęcia się nowych wyzwań – podczas gdy większość mężczyzn została wysłana na front, kobiety w Ameryce musiały zastąpić ich w pracy. W ten sposób wiele kobiet zostało zatrudnionych w fabrykach, gdzie budując samoloty, testując broń lub składając bomby pomagały w wysiłku wojennym USA. Inne zdecydowały się dołączyć do armii i wyjechać do Europy lub na Pacyfik, aby bezpośrednio pomagać na terenie działań wojennych: kobiety służyły w armii, marynarce wojennej, piechocie morskiej, lotnictwie i w służbach medycznych. Wykonywały prace na tyłach, za linią frontu i tym samym zastępowały mężczyzn, którzy mogli zostać wysłani na front.

Naszym głównym tematem zainteresowań są postacie amerykańskich pielęgniarek. Armijny Korpus Pielęgniarek (Army Nurse Corps) od 1901r. stanowi oficjalną część armii amerykańskiej. Naszym zadaniem jest jak najbardziej wiarygodne odwzorowanie warunków panujących w szpitalu polowym z okresu II wojny światowej. Staramy się w miarę możliwości i dostępności kolekcjonować oryginalne wyposażenie szpitala oraz akcesoria medyczne. My same również zaopatrujemy się w autentyczne umundurowanie, dbamy o szczegóły jak fryzura, makijaż czy przedmioty osobiste. Podczas rekonstrukcji żyjemy w warunkach bardzo zbliżonych do polowych: śpimy w namiotach, korzystamy ze wspólnych ‘latryn’. Chcemy pokazać, że dziewczyny takie jak my, niecałe 70 lat temu musiały zmagać się z o wiele gorszymi warunkami, jednocześnie pracując ze świadomością, że to w ich rękach leży życie setek żołnierzy.

Na dzień dzisiejszy jesteśmy jedyną grupą w Polsce odtwarzająca Army Nurse Corps i liczymy 4 członkinie. Zależy nam jednak na zrzeszeniu jak największej ilości dziewczyn zafascynowanych historią i chcących pomagać nam w jej szerzeniu. Jeśli masz jakieś pytania lub chciałabyś do nas dołączyć zapraszamy do kontaktu mailowego. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia – mieszkamy w Gdańsku, Olsztynie, Łodzi i Wrocławiu !

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s