Herringbone Twill (HBT)

Mundur Herringbone Twill (w skrócie HBT) używany był do czynności, które określane były jako „fatigue duties„, czyli obowiązków polowych, przy których łatwo można było się ubrudzić, przetrzeć mundur lub zaplamić go. HBT wykonany był zatem z lekkiego i wytrzymałego materiału. Przed wojną funkcję tego typu munduru polowego pełnił zestaw Blue Denim Uniform, składający się z dżinsowej koszuli i spodni.

Blue Denim Uniform

W maju 1941r. Departament Wojny ogłosił, że dżinsowy mundur zostanie wycofany z użytku i zastąpiony przez zielony sort mundurowy szyty z bawełny o charakterystycznym splocie jodełkowym. Pierwszy typ munduru HBT posiadał dwie plisowane kieszenie, siedem guzików i wąski pasek na dole kurtki. Po bokach kurtki występowały ściągacze. Wczesny typ spodni HBT przypominał krojem letnie spodnie khaki i nie posiadał odstających kieszeni.

Jacket, Herringbone, Twill
Wczesny typ z 1941r.

W 1942r. wprowadzono nowy krój munduru HBT.  Różnił się on m.in. tym, iż posiadał pojemne kieszenie na piersiach i na nogawkach spodni. W kurtce zrezygnowano również z paska, przez co zostało tylko pięć guzików.

Jacket, Herringbone, Twill
Drugi typ wprowadzony w 1942r.

Spodnie HBT drugiego typu

W 1943r. wprowadzoną ostateczną wersję munduru HBT, który od poprzednika z 1942r. różnił się jedynie kolorem.  Nowy był w kolorze ciemnej zieleni (OD7).

W trakcie działań zbrojnych mundury HBT były używane przez wojska tyłowe: mechaników, techników. Równie popularne były wśród piechoty frontowej, która ceniła sobie ich wygodę i przewiewność w trakcie lata.

W komplecie do munduru HBT noszono kapelusz wykonany z tego samego materiału lub czapkę z daszkiem, który często wywijano do góry.

Hat, Herringbone, Twill

Cap, Herringbone Twill

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s