Umundurowanie

Jako Stowarzyszenie staramy się, w ramach rekonstrukcji historycznej, odtwarzać statystyczną większość piechurów armii amerykańskiej podczas drugiej wojny światowej. Od potwierdzonych dokumentacją fotograficzną reguł bywały odstępstwa, jednak wolimy skupiać się na większości, wejść w role GI’a XYZ, losowo wybranego z rekonstruowanego przez nas zakresu historii i grupy ludzi.

Podstawowe elementy umundurowania niezbędne do rekonstruowania sylwetki piechura armii amerykańskiej podczas interesującego nas konfliktu to:

  • Koszula wełnianaShirt, Flannel, OD, Coat Style – jest to koszula w kolorze ciemnej oliwki, zaadoptowana w 1934 roku, zmodyfikowana w 1937 roku. Posiada siedem guzików. Jej zmodyfikowana wersja ma także podpinkę służącą do uszczelnienia kołnierza na wypadek ataku gazowego

Shirt, Flannel, OD, Coat Style, Special
(Źródło: atthefront.com)

  • Spodnie wełniane M37Trousers, Wool, Serge, OD, Light Shade –spodnie o prostym kroju zestandaryzowane w 1938 roku dla większości rodzajów sił zbrojnych. Mają one parę kieszeni, w tym małą wewnętrzną kieszonkę na zegarek. Rozporek jest zapinany na pięć guzików. Spotykanych jest wiele przeróbek „taylor made” z wszytym automatycznym zamkiem

Trousers, Wool, Serge, OD, Light Shade
(Źródło: atthefront.com)

  • Kurtka M41Jacket, Field, OD (M-1941) – drugi typ popularnej kurtki wprowadzony w maju 1941r.. Pierwszy, tzw. „Parson’s Jacket” był spotykany sporadycznie w późniejszych etapach wojny i na ETO (europejski teatr działań wojennych). Drugi typ charakteryzował się otwartymi kieszeniami bez klap, dodanymi naramiennikami oraz wełnianą podszewką.

Parson’s Jacket

Jacket, Field, OD (M-1941)
(Źródło: atthefront.com)

  • Pasek do spodni M37Belt, Web,Waist, EM, M-1937 – standardowy pasek do wełnianych spodni. W pierwszej wersji pasek występował w kolorze khaki. Od połowy do końca wojny produkowano go już w oliwkowym kolorze (OD7). Rozmiar, nazwę producenta i datowanie stemplowano obok klamry.

Belt, Web,Waist, EM, M-1937
(Źródło: kpemig.de)

  • FurażerkaCap, Garrison, OD – jest to najpopularniejszy rodzaj noszonej czapki. Niebieskie obszycia na wełnianej furażerce symbolizowały przynależność do piechoty.

Cap, Garrison, OD
(Źródło: 2ndrangers.org)

  • Buty skórzane Shoes, Service, Composition Sole (Type II)buty używane od 1939r. były wykonane z brunatnej skóry, nad palcami posiadały przeszycie, a podeszwa i obcas również produkowane były ze skóry. W 1941r. kwatermistrzostwo (QMC) zaadoptowało nową nomenklaturę dla butów i pierwotny wzór otrzymał nazwę Shoe, Service, Type I. W październiku 1940r. dodano gumowy obcas i nos buta, a nowy typ obuwia nazwano Shoes, Service, Composition Sole (Type II). Tego rodzaju buty noszono zarówno do munduru polowego, jak i wyjściowego. Skórzane buty używano przez cały okres wojny.

Shoes, Service, Composition Sole (Type II)
(Źródło: lebendige-geschichte.ch)

 

  • Buty zamszoweShoes, Service, Reverse Upper – wprowadzone w 1943r. były wykonane z zamszu i nie posiadały przeszycia na nosie buta. Były trochę krótsze od swoich skórzanych odpowiedników. Bawełniane sznurówki zmieniono na bardziej wytrzymałe wykonane z nylonu. Popularnie buty te nazywano „Rough Out”, jednak nie zaskarbiły one sobie sympatii żołnierzy z powodu dużej przemakalności.

Shoes, Service, Reverse Upper, tzw. „Rough Out”
(Źródło: supertalk.superfuture.com)

  • Legginsy M38  Leggings, Canvas, M-1938, Dismounted – opinacze na buty service shoes obydwu typów. Zostały wprowadzone w 1939 roku w czterech rozmiarach. Dobrze chroniły kostkę przed kontuzją, mimo że ich wiązanie było niewygodne i czasochłonne.

Leggings, Canvas, M1938, Dismounted
(Źródło: usamilitariaforum.com)

Powyżej została przedstawiona podstawa umundurowania wymagana do rekonstrukcji historycznej, w którą w pierwszej kolejności powinni zaopatrzyć się rekruci. Podstawowe wyposażenie i uzbrojenie znajduje się w odpowiednich działach.

Powyższe elementy są uniwersalne dla praktycznie każdego etapu wojny w Europie. Nie mniej jednak w wojskach nieliniowych, innych niż piechota formacjach, czy w późniejszych etapach wojny występowały inne sorty mundurowe. O tym już w innym poddziale „Rodzaje umundurowania”. W przypadku wojsk specjalistycznych, zapraszamy do poszczególnych sekcji zajmujących się daną tematyką.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s